Nosies operacija

Operacijos trukmė1–2 valandos
NejautraBendroji
Po operacijos priežiūra1 naktis klinikoje (esant mini korekcijai pacientas tą pačią dieną išleidžiamas namo)
Operacijos kartojimasAtliekama vieną kartą
RezultataiIlgalaikiai
DerinimasDažnai atliekama kartu su nosies pertvaros operacija

Kas yra nosies plastika

Veidas yra savotiška žmogaus vizitinė kortelė, o nosis – centrinė jo dalis, todėl harmoninga, graži veido išraiška labai priklauso nuo jos formos. Keičiant nosies formą ir dydį galima ne tik padailinti veido proporcijas, bet ir pagerinti kvėpavimą. Nosies operacija (dar vadinama rinoplastika) leidžia pakeisti nosies dydį, profilį, galiuko formą, nosies-lūpos kampą, susiaurinti šnerves, atkurti traumos pažeistą nosį, ištiesinti kaulinę ir kremzlinę pertvaros dalis. Jeigu reikalingi tik minimalūs pakitimai, dažnai atliekama nosies korekcija be operacijos. Tokiu būdu nosies netobulumai yra koreguojami audinių užpildų injekcijomis ir chirurginių siūlų procedūromis. Būtent šiuo būdu atliekama nosies galiuko korekcija, kreivumo ištiesinimas, kuprelės sumažinimas, nosies galo pakėlimas.

Priežastys, kada kreipiamasi dėl nosies korekcijos

Dažniausiai dėl pačios nosies formos korekcijos, kuri gali būti įgimta (pvz., kuprelė ar nesubalansuotas nosies galas). Taip pat neretai kreipiamasi, kai dėl traumos ar kitų priežasčių būna iškrypusi nosies pertvara ir nosies ašis.

Nosies plastinė operacija atliekama žmonėms, kurių veido augimo procesas yra pasibaigęs. Dažniausiai ji atliekama tada, kai pacientas skundžiasi didele nosies kuprele arba, priešingai, turi „priplotą“ nosį. Dažnai atliekama nosies mažinimo operacija, kai pacientas skundžiasi per ilga nosimi. Taip pat nosies korekcija gali būti atliekama, kai ji yra kumpa, tarsi bulvės formos, neproporcingai per trumpa, per daug įgaubta į vidų, per daug riesta.

Jeigu jūs domitės nosies korekcija, nosies operacijos kaina bus nurodyta konsultacijos su plastikos chirurgu metu, apžiūrėjus konkrečiai jūsų situaciją.

Dėl nosies korekcijos dažniau kreipiasi vyrai ar moterys?

Dažniau kreipiasi moterys, tačiau ši operacija neretai atliekama ir vyrams. Paprastai vyrai kreipiasi dėl kreivos nosies korekcijos, ypač po buvusių traumų, o moterys – dėl estetinių priežasčių.

Kokius klausimus su gydytoju svarbu aptarti prieš nosies formos korekcijos operaciją

Pirmiausia, būtų gerai kad pacientas aiškiai suformuluotų savo norus – kaip jis įsivaizduoja gražią nosį, gal net turėtų pavyzdžių ir galėtų paaiškinti, kodėl būtent tokia forma jam graži. Chirurgas iš savo pusės turi atsakyti, ar tai įmanoma padaryti, parodyti savo darbų rezultatus arba tikėtinus rezultatus. Reikia, kad lūkesčiai sutaptų su galimybėmis. Su chirurgu reikia aptarti, kiek ilgai reikės laukti rezultato, kas gali atsitikti kad tikėtinas rezultatas nebūtų gautas. Siekiant geriau suprasti tikėtiną rezultatą, galima atlikti 3D modeliavimą.

REGISTRACIJA

  Kada rinoplastikos atlikti negalima?

Priežastys gali būti įvairios, pvz., bendrinės ligos, ypač susijusios su kraujavimo problemomis, kartais ribojančiu veiksniu gali būti amžius, kartais gali būti sunku išgauti gerą rezultatą kai oda ir paodė labai išvešėjusi, riebi, stora – tokiu atveju kartais negalima daryti operacijos, kadangi dėl randėjimo proceso gali nesigauti norimas rezultatas, nosis ilgai lieka paburkusi ir patinusi.

Ar galima numatyti būsimą nosies operacijos rezultatą?

Galima tik maždaug numatyti – tam skirtos specialios programos, leidžiančios sumodeliuoti tai, ko galima tikėtis. Paprastai chirurgas gali pasakyti, kad jis tikrai padarys nosį trumpesnę, riestesnę, be kuprelės, bet ar ji atitiks tą įsivaizduojamą gražią nosį, yra didelis klausimas. Analizuojant įvairias gražias nosis, ypač moterų, pastebėsite, kad jos visos turi pagrindinius gražios ir patrauklios nosies elementus.

Ar nosies plastika yra saugi operacija?

Kiekviena operacija yra susijusi su tam tikra rizika. Nosies operacija nėra labai sudėtinga ar pavojinga gyvybei, tačiau chirurginiu požiūriu ji techniškai sunki dėl to, kad dažnai būna sunku išgauti norimą rezultatą, reikalinga chirurgo patirtis ir sėkmė siekiant išgauti idealią formą. Pacientui tai susiję su tuo, ar gautas rezultatas atitiks jo lūkesčius.

Ar galimas koks nors gretutinis operacijos poveikis?

Nosies operacija, ypač koreguojant pertvarą, yra susijusi su pagerėjusiu kvėpavimu. Nosies pakeitimas labai pagerina kvėpavimo funkciją, žmogus pradeda kvėpuoti pilnavertiškai, tai labai pagerina bendrą savijautą. Po nosies pertvaros operacijos „atsidaro“ praėjimas pro buvusią pažeistą nosies landą, ir toks pagerėjimas būna labai akivaizdus.

Su kokiomis operacijomis ar procedūromis galima derinti rinoplastiką?

Nosies operacija yra gan ilga ir gan traumatiška, todėl paprastai ji nelabai derinama su kitomis operacijomis. Išimtis yra smakro implantas, tačiau kartais derinama su operacijomis kitose kūno srityse, pvz., krūtų padidinimu implantais.

Kaip atliekama nosies operacija

Nosies operacija paprastai atliekama taikant bendrinę nejautrą, nors kartais koreguojant tik nosies galą taikoma ir sedacija. Operacija gali būti atliekama atviru arba vidiniu būdais. Operuojant atviru būdu daromas 3 mm pjūvis pertvaroje tarp šnervių ir pjūviai šnervės viduje. Operuojant vidiniu būdu, pjūviai atliekami tik šnervės gleivinėje. Operacijos metu koreguojama kaulinė ir kremzlinė nosies dalys, atliekami įvairūs chirurginiai veiksmai, kurie atstato nosies ašį, pašalina kuprelę, suformuoja nosies galą.

Dabar klinikoje pradėjome taikyti ultragarsinį pjezo skalpelį, kuris yra skirtas nosies kaulų korekcijai. Jo dėk pavyksta išvengti didelių mėlynių ir patinimų, paprastai lydinčių pacientus po operacijos, gaunama žymiai lygesnė, siauresnė kaulinė nosies dalis (nugarėlė).

Kiek trunka nosies operacija

Nosies operacija trunka nuo 1 iki 3 valandų. Tik nosies galo operacija gali trukti 1 – 1,5 val., o pilna nosies plastika 2 – 3 valandas.

Ar nosies operacija yra skausminga?

Visos operacijos, tarp jų ir nosies, atliekamos anestezijoje, dėl to pati operacija visiškai neskausminga. Pooperacinis periodas taip pat mažai skausmingas, tačiau vargina kita problema – žmogus, ypač pirmą naktį, negali kvėpuoti per nosies landas, kadangi jos būna užtamponuotos. Vėliau kelias dienas, kol atsistato kvėpavimas, jis būna apsunkintas. Šiuo metu nosies tamponai yra naudojami specialūs,  dalis jų tirpstantys, jų ištraukimas yra labai lengva procedūra, atliekama sekančią dieną po operacijos, ir nėra tokia nemaloni kaip būdavo anksčiau.

REGISTRACIJA

Koks nuskausminimo būdas naudojamas nosies operacijos metu

Nosies operacijos atliekamos su bendrine anestezija (su dirbtine plaučių ventiliacija), tik atliekant nosies galo korekciją kartais galima apsiriboti sedacija.

Galimos komplikacijos po rinoplastikos

Komplikacijos gali būti bendros, būdingos visoms operacijoms, ir gali būti specifinės, susijusios su pačia nosies plastika. Nosies operacijos atveju pirmomis paromis arba tuoj po operacijos labiausiai bijome kraujavimo, nes nosis yra gerai krauju aprūpintas organas ir kraujavimas būtų nemaloni problema. Visada išlieka infekcijos pavojus, tačiau nosyje tai gan retas reiškinys, kadangi veidas gerai prisitaikęs kovai su infekcijomis. Vėlesniais periodais labiau neramina ne komplikacijos, o paciento nusivylimas ilgu gijimo procesu, kuris gali trukti labai ilgai, tad laukiant galutinio rezultato reikia kantrybės.

Priežiūra po nosies operacijos

Po operacijos pacientas vieną naktį praleidžia klinikoje. Vadinamieji setonai (ilgi tamponai) iš nosies pašalinami jau kitą dieną, siūlai išimami po penkių dienų, o specialus įtvaras nuimamas po 10–14 dienų, kai sugyja kaulai. Pacientas į darbą gali grįžti po 2–3 savaičių. Pradinis nosies formos rezultatas matomas po 4–6 savaičių nuo operacijos, tačiau galutinio rezultato formavimasis, ypač kremzlinėje nosies dalyje, užtrunka iki vienerių, kartais net iki dvejų metų.

Nedarbingumo terminas po operacijos

Jeigu daroma pilna nosies plastika su kaulinės dalies korekcija, bent 10 dienų reikės nešioti specialų įtvarą (kartais iki 2 savaičių). Tuo metu žmogus į darbą negalės eiti, net jei praėjus savaitei ir jausis gerai. Jei operuojamas tik nosies galas, po savaitės, jei nebus mėlynių, jau bus galima pasirodyti darbe.

Kiek laiko trunka gijimo procesas

Jeigu operuojamas tik nosies galas, tai žaizda sugyja per 5 – 7 dienas ir jau galima numatyti preliminarų vaizdą, jei operuojama ir kaulinė dalis, tai 10 – 14 dienų bus laikomas įtvaras. Jį nuėmus matysime preliminarų vaizdą. Tačiau tai nėra galutinis rezultatas – tai preliminarus, pirminis rezultatas.

Kada galima tikėtis galutinio rezultato

Nosies gijimo procesas yra susijęs su pooperaciniu randėjimu. Kartais gali prireikti 6 – 8 savaičių, kartais gali tekti laukti ir pusmetį ar net iki 2 metų. Paprastai po nosies operacijos praėjus pusmečiui ir esant sklandžiai randėjimo eigai jau turime beveik normalų vaizdą. Pastaruoju metu pradėta taikyti nauja metodika ir beveik galutinis rezultatas be didelio paburkimo kartais matosi kartais net po 6 – 8 savaičių.

Ar po operacijos liks randai?

Taip, randai liks, tačiau dėl jų pergyventi nereikia, jie nėra pastebimi. Jei operuota atviru būdu, randukas liks nosies columelloj arba vidurinėje dalyje. Jei buvo mažinamos nosies šnervės, tai randas gali būti ties šnervių pagrindais. Šie randai nėra labai pastebimi, kadangi ties šnervėmis būna natūrali raukšlė, o ties columella tą vietą dengia šešėlis ir ji taip pat beveik nematoma.

Kokiais atvejais gali prireikti pakartotinės nosies operacijos

Esant ankstyvojo laikotarpio kraujavimui, jo sustabdymui gali prireikti revizijos. Vėliau pakartotinės operacijos būna susiję su papildomomis korekcijomis, netenkinančiu randėjimo procesu, nepatinkančiu galutiniu vaizdu. Tada gali tekti atlikti papildomas korekcijas, tačiau jos galimos ne anksčiau kaip po operacijos praėjus metams.

Gydytojo Gintaro Papečkio komentaras

Nosies operacija – viena iš sudėtingiausių estetinių operacijų, ir ne tik dėl to, kad nosis yra centrinė veido dalis, lemianti visą jo išvaizdą, bet ir dėl to, kad tai reikalauja didelės chirurgo patirties, estetikos supratimo ir sėkmės. Jokia kita kūno sritis taip nepriklauso nuo pooperacinio randėjimo proceso, lemiančio galutinį rezultatą, kaip nosis. Dėl šios priežasties chirurgas, remdamasis savo patirtimi, turi prognozuoti galutinį rezultatą, kuris gali susiformuoti tik po 2 metų. Ypač kaprizinga šiuo požiūriu yra kremzlinė nosies dalis.

Nežiūrint visų šių aplinkybių, nosies plastika yra ypač efektyvi estetinė operacija, iš esmės pakeičianti veido išvaizdą, o kartais ir visą gyvenimą.
Yra 2 nosies plastikos būdai – atviras ir uždaras. Abu turi savų pliusų ir minusų. Operuojant uždaru būdu, vidinės nosies struktūros gerai nematomos, todėl šis būdas labiau tinka nedidelėms korekcijoms nugarėlės srityje. Operuojant atviru būdu, gerai matomos visos nosies kremzlės, dėl to galima atlikti įvairiausias korekcijas, o tai ypač svarbu nosies galo srityje. Uždaru būdu atliktos operacijos galutinis rezultatas susiformuoja greičiau nei po atviros rinoplastikos.

Veiksmai nosies plastikos metu

Nosies plastikos metu, koreguojant kremzlinę vietą, dalis kremzlės pašalinama, suformuojama kremzlinė nugarėlė, nosies galas. Kaulinė dalis koreguojama, nukalant kaulinę kuprelę, padarant šonines osteotomijas ir suspaudžiant kaulus. Tokiu būdu gali būti ištiesinta kreiva nosis po traumos, suformuojama siauresnė nosis be kuprelės.

Oda po nosies korekcijos uždengia naujai suformuotas struktūras. Nors dažnai būna nedidelis jos perteklius, bet laikui bėgant ji susitraukia ir „aptempia” naująjį karkasą. Susiformavus pooperacinei nosies formai, gali išryškėti įvairių nedidelių nelygumų, kurie šiuo metu labai nesunkiai koreguojami užpildų injekcijomis.

Reikia pažymėti, kad užpildų pagalba galima ir nedidelė korekcija nosies galo srityje – jį galima pakelti, pakoreguoti nosies-lūpos kampą ir ištiesinti nugarėlę.

Taigi, plastinė nosies operacija yra labai efektyvi estetinė operacija, kurios rezultatas labai priklauso nuo chirurgo sukauptos patirties, paciento ir gydytojo estetikos supratimo bei pooperacinio randėjimo proceso.

Pastaruoju metu aš pradėjau naudoti specialius papildomus chirurginius veiksmus, kurie leidžia labai ryškiai sumažinti randėjimą, dėl to geras rezultatas išryškėja jau po 4–6 savaičių. Tai labai džiugina ir pacientus, ir mane patį. Taip pat įdiegti nauji tamponavimo būdai, kai naudojami besirezorbuojantys tvarsčiai, labai palengvinantys nemalonų pirmąjį perrišimą po operacijos.

REGISTRACIJA

DUK

Kada po nosies operacijos galima skristi lėktuvu?

Po operacijos norime matyti pacientą kol žaizda pilnai sugis – preliminariai tai yra 5 dienos. Po šio laikotarpio žaizda perrišama, išimami siūlai ir, nors gali būti paliktas įtvaras, pacientas jau gali skristi lėktuvu.

Ar po nosies operacijos reikės likti klinikoje?

Jei bus atliekama pilna nosies plastika, vieną naktį praleisite klinikoje.

Kada galėsiu grįžti į darbą po nosies operacijos?

Priklausomai nuo operacijos apimties ir jūsų savijautos, į darbą galėsite grįžti po 1 – 3 savaičių

Kada po nosies operacijos galėsiu grįžti prie įprastos veiklos?

Prie įprastų veiklų galėsite grįžti po 3 – 4 savaičių

Kada po nosies operacijos galėsiu sportuoti?

Sportiniai užsiėmimai, nesusiję su pavojumi pažeisti nosies formą, galimi po  4 savaičių, o kiti po 8 – 10 savaičių.

Kada galėsiu džiaugtis rezultatu po nosies operacijos?

Paprastai reikia išlaukti apie metus, nors dabar kartais užtenka ir kelių mėnesių.

REGISTRACIJA

Susisiekite su mumis:

    Įkelkite failą

    Nėra pasirinktu failų