Grožio chirurgija visuomenėje abejingų nepalieka: vieni – pritaria, o kiti priešingai – laikosi nuo jos atokiau. Visgi, keičiantis laikams, keičiasi ir žmonių supratimas apie šią medicinos sritį. „Grožio chirurgijoje nieko nereikia pašalinti ar atiminti, o priešingai – gydytojas turi galimybę kurti“, – teigia G.P. Grožio chirurgijos klinikos įkūrėjas ir gydytojas Gintaras Papečkys. Ne paslaptis, kad kiekvienas specialistas turi savitą požiūrį į „grožio“ sąvoką, todėl šiais laikais, pacientams nėra sunku atrasti gydytoją, kurio mintys sutaptų su jų pačių. Apie grožio chirurgijos pradžių pradžią Lietuvoje, grožio supratimo pokyčius, įkvėpimą bei nekintančius dalykus – interviu su G. Papečkiu.
Galite pasigirti itin ilga ir sėkminga darbo patirtimi grožio chirurgijoje. Dirbti pradėjote dar tik Lietuvai žengus pirmuosius nepriklausomybės žingsnius. Papasakokite, kokia buvo pati pradžia, iš ko mokėtes?
Atvirai sakant, nebuvau tas, kuris jau vaikystėje žinojo, kad savo gyvenimą pašvęs medicinai. Nebuvau iš tų, kuris muses, uodus ar skruzdeles gydytų (juokiasi). Pirmosios mintys apie medicinos sritį aplankė abitūros metais, tais laikais vienuoliktoje klasėje. Buvau baigęs muzikos mokyklą, todėl turėjau įvairių idealistinių fantazijų, kad pavyzdžiui, pacientus gydysiu muzika. Žinoma, kai tapau chirurgas viskas tapo kur kas konkrečiau. Chirurginis darbas susidarydavo iš tam tikro organo dalies pašalinimo, siekiant gydyti ir išgelbėti pacientą.
Tuomet, kas pasikeitė? Kodėl prie esamos profesijos prisidėjo žodis „grožio“ chirurgas?
Grožio chirurgijoje nieko nereikia pašalinti, o priešingai – gydytojas turi galimybę kurti. Nauja nosies forma, daili krūtinė, pilvo plastika, veido pokyčiai, naudojami tie patys chirurginiai metodai, tačiau jie – skirti kūrybai. Mane tas ir sužavėjo.
Kaip skiriasi grožio chirurgija dabar ir prieš trisdešimt metų?
Tarybiniais laikais šioje sferoje buvo įvairios užuomazgos, ji tarsi atrodė kažkokia paslaptinga. Tuo metu buvo vienintelė estetinės chirurgijos klinika Vilniuje, visgi tais laikais apie tai turėjome mažai informacijos. Arčiausiai šios srities tuo metu buvo mikrochirurgija, tačiau ji nebuvo susijusi su grožio ir estetikos sfera, o labiau su įvairiomis traumomis. Visgi, kai pradėjome daryti estetines operacijas pirmoje privačioje klinikoje „Kauno Medicinos Centras“, kuri nuomavosi operacinę dar rusų karo ligoninėje, pamatėme kokia yra paklausa, nes žmonės kreipėsi miniomis. Buvome labai nustebę, kad yra toks poreikis grožio chirurgijos operacijoms. Todėl ta kryptimi ir nuėjau.
Minėjote, kad pradėjote šioje srityje dirbti vos tik Lietuva tapo nepriklausoma. Turbūt nesuklysime, jeigu Jus pavadinsime plastinės grožio chirurgijos pradininku Lietuvoje?
Aš esu vienas iš pirmųjų, kuris nepriklausomybės laikais pradėjau dirbti šioje srityje ir pirmasis, išėjęs dirbti savarankiškai 1994 metais.
Ilgi metai darbo ir gausus praktikos bagažas, einant laikui, pakoregavo supratimą apie grožį. Kokie asmeniniai standartai pasikeitė? Kaip dabar „grožis“ atrodo Jūsų, kaip gydytojo, akimis?
Kaip ir kiekvienoje medicinos srityje, taip ir čia, iš pradžių supranti, kaip turi atrodyti graži krūtinė, pilvas, kūno formos. Tačiau pažinti veidą buvo sunkiausia – reikėjo nueiti ilgą kelią, kol supratau, kaip jį tinkamai analizuoti bei kaip prisitaikyti prie reiklių pacientų poreikių, kad surastume aukso viduriuką.
Kiekvienas gydytojas turi savo įkvėpimo šaltinį. O kas Jus paskatino būti tokiu specialistu, kokiu esate dabar?
Grožis nekinta, bet požiūris į jį kinta. Per tiek metų supratau, kad pagrindinis, nuolat mane formavęs šaltinis – gamta ir įgimtas grožis, kurį pripažįsta visi. Kalbant apie amžinius pakitimus, dėl kurių kreipiasi pacientai, iš pradžių noriu pažvelgti į juos jaunus ir suprasti, kodėl ir kaip jie pasikeitė. Savo darbe nuolatos stengiuosi atsižvelgti į gamtą, nes tik ji padaro pačius gražiausius rezulatus.
Nepaslaptis, kad būti chirurgu, o ypač grožio plastikos chirurgu, sugebėtų ne kiekvienas. Kokių reikia asmeninių savybių dirbant tokį darbą? Fizinis pasiruošimas, supratimas?
Be abejo, tai yra ir fizinis darbas, sunkus, bet, manau, kad supratimas yra svarbiausias. Akcentuoju, kad kiekvieno specialisto supratimas skiriasi. Dėl to aš visada primenu savo pacientams, kurie ateina pokyčiams ir grožio operacijoms, jog apsilankytų pasikalbėti su keliais grožio chirurgais. Taip jie pažins skirtingus gydytojus, jų grožio sąvokos supratimą. Tuomet, jeigu specialisto mintys sutampa su kliento – gaunam rezultatą, kuris tenkina abi puses.
O galbūt yra kokios nors grožio nuostatos, kurioms jūs nepritariate?
Nuostatos visuomenėje gali skirtis nuo nuostatų kokias turiu aš. Galiu drąsiai teigti, kad nepritariu nekompetetingų „specialistų“ darbui, kurie plečia nekokybiškai perteklišką „užpildų“ erą. Tikras profesionalas neapsiriboja tik vienu metodu – mes turime ne tik atlikti procedūrą bei operaciją, bet ir tinkamai patarti pacientui apie esamą jo išvaizdą bei bendros sveikatos situaciją ir kaip galima būtų tinkamai išpildyti jo lūkesčius.
Vertėtų nepamiršti, kad už „grožio“ sąvokos išpildymo slepiasi didelis būrys specialistų: grožio chirurgai, plaukų stilistai, visažistai, odontologai, stilistai ir daugybę kitų.
Ar yra kokia žinutė, kurią savo darbais bandote perduoti visuomenei?
Yra ir ji paprasta: grožis – tavo pasirinkimas (šypsosi).